
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 10 % |
| Length | 11.4 mm |
| Termination | Axial |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 22.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead/Base Style | Axial |
| Current Rating | 580 mA |
| DC Resistance (DCR) | 2 Ω |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2.2 mH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
| Packaging | Bulk |
| Type | Wirewound |
| RoHS | Compliant |
Stock: 530
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63180
Ext.Price$0.63180
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63180 | $0.63180 |
| 10 | $0.52065 | $5.20650 |
| 25 | $0.47961 | $11.99025 |
| 50 | $0.44823 | $22.41150 |
| 100 | $0.41891 | $41.89100 |
| 300 | $0.41666 | $124.99800 |
| 500 | $0.41443 | $207.21500 |
| 1000 | $0.41221 | $412.21000 |
| 3000 | $0.41000 | $1230.00000 |
| 5000 | $0.40780 | $2039.00000 |
